News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Rakousko MALEBNÁ MÍSTA NA POMEZÍ NĚMECKA A RAKOUSKA (KOUSEK OD SALCBURKU A V BAVORSKU)

19. 6. - 21. 6. 2024
241505
  • Cena:
    6990,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní (2x), průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    obědy, večeře, vstupné
  • Za příplatek:
    jednolůžkový pokoj (1.990 Kč), 2x hotelová večeře (cena za 2 večeře, polévka a hlavní jídlo je 1.100 Kč), pojištění léčebných výloh do 4.000.000 Kč a na storno zájezdu do 12 000 Kč pro dospělého do 70 let (120 Kč), pojištění pro seniora nad 70 let (240 Kč). Spoluúčast na plnění storna je u obou kategorií 20%.

Tentokrát vás zavedeme do kraje, kam jste s námi začínali jezdit už na počátku devadesátých let. Je to kraj pod Alpami a v údolí řek Salzach a Inn. Je bohatý na kulturní památky, přírodní krásy i krásné výhledy do krajiny. Budeme bydlet v Rakousku kousek od Salcburku. Většina navštívených míst leží v Bavorsku.

1. den: z Prahy pojedeme po dálnici na Plzeň a dále ve směru Horšovský Týn, Folmava, Cham, okolo Landau pěkná dolnobavorská krajina s kostelíky s cibulovitými báněmi.

Poutní město Altötting je umístěno v nádherné oblasti podhůří bavorských Alp mezi Mnichovem, Pasovem a Salzburgem. Po více než 1250 let je město Altötting spirituálním centrem Bavorska a po více než 500 let významným poutním místem Německa k uctění Panny Marie. Přes jeden milión poutníků a návštěvníků ročně se přijde podívat na zdejší dřevěnou sochu “Černé madony” (70 cm vysoká, z doby kolem r. 1330) v oktogonu kaple Boží Milosti (Gnadenkapelle). Původní stavba zde stála už kolem roku 700, možná bývala baptisteriem. Podle legendy zde salcburský biskup sv. Rupert pokřtil prvního bavorského vévodu. Současná stavba je z doby kolem r. 1600. Naproti oltáři jsou umístěna v bohatě zdobených stříbrných urnách srdce bavorských vévodů, králů a kurfiřtů na znamení jejich hlubokého a loajálního vztahu k bavorskému národnímu posvátnému místu. Mezi nimi také srdce "pohádkového" krále Ludvíka II.

Pozoruhodnosti pro milovníky umění je i kostel Stiftskirche (z let 1499-1511) s křížovou chodbou, byl postavený jako poslední německý halový kostel. K vidění tu je Nová pokladnice (Neue Schatzkammer) a Poutní muzeum se slavným "Goldener Rössl" (pařížské dílo z r. 1404) se svatebním věncem slavné rakouské císařovny “Sissi”, který věnovala Madoně.

Největší sakrální stavbou je papežská bazilika sv. Anny z let 1910 – 12, je dlouhá 83 m. Další stavbou je barokní kapucínský kostel sv. Magdaleny.

Dnes je Altötting pulzujícím poutním centrem, kde se konají slavnostní mše, procesí se svíčkami a zejména o Svatodušních svátcích sem přicházejí četní poutníci.

Při návštěvě Altöttingu můžete vidět i Jeruzalémské panorama – monumentální kruhové panorama (1200 m2) z r. 1903 znázorňující Ukřižování Krista. Město je rodištěm papeže Benedikta XVI.

Náš druhý dnešní cíl je město Burghausen, které se ukrývá pod 1000 m dlouhým hradním ostrohem. Jeho náměstí patří k nejkrásnějším v Německu. K pozoruhodnostem patří i farní kostel sv. Jakuba a kostel sv. Josefa. Zdejší hrad je díky své délce 1000 metrů nejdelším hradním objektem v Evropě. Rozkládá se malebně na úzkém hřebenu mezi řekou Salzach a jezerem Wöhrsee nad městem Burghausen. Díky svým zdem opatřeným věžemi, příkopům a zvedacím mostům, masivním obytným a hospodářským budovám je to dodnes velkolepá památka středověkého stavebnictví budov a opevnění a podává svědectví o touze bavorských vévodů ukázat moc a reprezentovat.
V roce 1180 přešel hrad do vlastnictví rodu Wittelsbachů. Čtvrt tisíciletí - v letech 1255 až 1503 - byl druhou rezidencí vévodů z Dolního Bavorska, kteří sídlili v Landshutu. Sloužil jako dvorní država vévodkyní a vdovské sídlo, jako ušlechtilé státní vězení a místo pro uložení zlatých a stříbrných pokladů. Vévoda Jindřich XIII. nechal v roce 1255 vystavět hlavní budovu hradu. Během 14. století bylo zbudováno opevnění hradu v celé jeho délce. Vévoda Jiří zvaný bohatý udělal z hradu v roce 1475 nejsilnější pevnost v zemi.
Podlouhlý komplex hradu sestává s vnitřním nádvořím hlavní budovy hradu a jeho pěti nádvořími dohromady ze šesti obestavěných domů, z nichž každý splňoval několik důležitých funkcí a vytvářel samostatnou sekci opevnění s vystavěnou bránou, příkopem a mostem.

Z Burghausenu sledujeme po bavorském břehu tok pohraniční řeky Salzach až pod alpské hřebeny do lázeňského městečka Bad Reichenhall (zdejší lanovka na Predigstuhl, 1613 m, je označována za nejstarší kabinovou lanovku na světě). Město se chlubí se starým solným dolem s labyrintem chodeb s pěknou historickou budovou (laděná do červené a bílé). Jsou zde pěkné parky, středověká čtvrť Florianviertel a termální lázně. A odtud zbývá 11 km do našeho hotelu.

2. den: po snídani se v krátkém čase dostaneme k zámku Hellbrunn na okraji Salzburku. Návštěvníci se tu obdivují jeho architektuře a po knížecím způsobu se baví při Vodních hrátkách. Jde o unikátní představení, při němž je hlavním aktérem voda, která je navíc zdrojem mnoha překvapení!

Salcburský kníže arcibiskup Markus Sittikus pověřil slavného architekta Santina Solariho, stavitele salcburského chrámu, výstavbou letní rezidence, která se měla stát místem zábavy a odpočinku, jaké svět dosud nikdy neviděl. V rekordně krátkém čase mezi lety 1612 a 1615 byl tedy v pozdně renesančním slohu postaven jeden z nejvelkolepějších zámků na severní straně Alp. Při návštěvě stálé výstavy s názvem „Chuť zvědavosti“ si lze prohlédnout prostory zámku a seznámit se s historií Hellbrunnu. Nádherné místo pod Hellbrunnskou horou na jihu Salcburku je atraktivní ještě z jiného hlediska: díky vodnímu elementu. Voda zde od samého počátku hrála významnou roli, ba dalo by se říci, že byla dokonce jedním z nejpodstatnějších stavebních prvků. Množství pramenů, které tryskají z nitra Hellbrunnské hory na povrch země, využil Markus Sittikus pro pobavení svých hostů. Od mechanického divadla přes jeleny chrlící vodu až po korunu tančící na tenkém vodním paprsku – hydraulické automaty ohromují svou originalitou a překvapivými efekty. Desítky fontán či v zemi skrytých vodních trysek totiž postříkají kolemjdoucí, a to ve chvíli, kdy to nejméně očekávají.

Přes Sankt Leonhardt přejedeme do Bavorska, vystoupáme naším busem do nadmořské výšky 950 m na Obersalzberg, (místo je známé jako Hitlerovo alpské sídlo, bylo jím využíváno až do konce války. Odtud máte možnost absolvovat jízdu speciálním horským autobusem na Kehlstein. Tam navštívíme Hitlerovu čajovnu v nadmořské výšce 1834 m. Otevírají se odtud skvělé výhledy (např. ve směru k hoře Watzmann, 2.713m). Vrátíme se do údolí a navštívíme nádherné horské jezero

Königssee (zde pak možnost vycházky), jeho hladinu brázdí i výletní lodě. Návrat do hotelu přes Berchtesgaden, malebnost městečka umocňují fresky, které zdobí mnoho zdejších horských domů. Historickým centrem je náměstí Schlossplatz, na něm stojí zámek, farní kostel i radnice. Projedeme i Bad Reichenhall.

Zájemci o návštěvu Salzburku mohou použít bus 180 (2 €), za 20 minut dojedou do centra Salcburku, kde mohou samostatně pobýt celý den. Či se mohou odpojit po návštěvě Heilbrunnu a věnovat Salcburku půl dne a večer.

3. den: po dálnici malebnou bavorskou krajinou k jezeru Chiemsee (tzv.Bavorské moře), přívozem z malebného městečka Prien na ostrůvek Herreninsel se zámkem Herrenchiemsee (prohlídka, věrná kopie francouzských Versailles postavena v l.1878-1886 králem Ludvíkem II., nedokončena), v jeho sousedství je další ostrůvek Fraueninsel (kostel, pozůstatek býv.kláštera).

Dále přes obec Seebruck na severním břehu jezera Chiemsee a na bývalý benediktinský ostrovní klášter, nyní kulturní centrum Seeon (opatský kostel sv. Lamberta s románským portálem, gotickou lodí a barokní kaplí, gotická křížová chodba). Konají se zde výstavy a kulturní akce. Pěknou venkovskou krajinou ve směru na Wasserburg na řece Inn a na Dorfen.

Poslední zastávka zájezdu bude v Landshutu, starobylé vévodské sídlo, v současnosti správní středisko Dolních Bavor. Mezi stavbami vynikne radnice ze 14.-15. stol., cihlový gotický kostel sv. Martina se štíhlou, 133 m vysokou věží, městská rezidence s palácem ve stylu italské renesance (vzor si vzal z paláce v Mantově, je to údajně nejkrásnější renesanční stavba na sever od Alp). Na návrší hrad Trausnitz, shora výhled na město, pochází ze 13. stol., vévodské sídlo. Landshut je každé 4 roky dějištěm slavnosti Landshutská svatba na památku svatby vévodského syna s polskou královskou dcerou.