News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

KATALOG
 
ZPRAVODAJ
 
NOVINKY
 
ZE SVĚTA
   

Vedle Vídně Vás tentokrát zveme na výstavy také do Berlína a Paříže.

[17. 3. 2008]

Evropské metropole se na jaře přímo triumfují množstvím zajímavých výstav a kulturních akcí. Po pozvánce na vídeňskou výstavu Tutanchamón a svět faraonů Vám tentokrát přinášíme tipy na zajímavé expozice v Berlíně a Paříži.

V Berlíně byla zahájena výstava Mýtus Germanie: Stíny a stopy říšského hlavního města. Prezentuje veřejnosti architektonický model plánované metropole třetí říše, Germanie. Tu si vysnil nacistický vůdce Adolf Hiler a do reálných plánů ji převedl jeho dvorní architekt Albert Speer. Centrem celého monumentálního města měl být Velký sál, určený pro konání shromáždění a poslech Vůdcových projevů, který měl s kupolí dosahovat výšky až 220 m a pojmout až 180 000 lidí. Další obří stavbou mělo být říšské kancléřství, stojící na místě toho současného, či sportovní stadion, který byl dokončen a na němž se odehrály olympijské hry v roce 1936. Počítalo se s výstavbou prakticky zcela nového města, architekt Speer měl údajně dokonce radost z bombardování Berlína, protože bomby likvidovaly domy, které stály projektu v cestě. Nakonec nicméně z plánů nebylo realizováno téměř nic.

Výstava stojí v blízkosti moderního památníku holocaustu, aby připomínala, že na megalomanské plány doplatili přesídlením a následným odesláním do koncentračních táborů či ghett především Židé. Expozice bude otevřena až do konce roku, můžete ji navštívit v rámci volna při zájezdu Kiwi Berlín a Postupim 2.-4.5. či na podzim Berlín známý i neznámý 15.-16.11.

Další informace najdete na http://berliner-unterwelten.de/mythos-germania.637.0.html.

Paříž oproti tomu přináší expozici o poznání méně kontroverzní, životopisnou Marie-Antoinette. Na tři sta exponátů vystavených v Grand Palais mapuje životní dráhu francouzské královny, "Rakušanky" - dcery Marie Terezie, jejíž rozmarný život ukončila gilotina. K vidění jsou zde rodinné portréty z Vídně i později z Paříže, dokumenty ze svatby s Ludvíkem XVI., předměty denní potřeby, vybavení soukromých komnat a další artefakty dvorského života. Výstava končí sálem s expozicí zabírající období po Velké francouzské revoluci r.1789, jíž byla královna spolu se svým chotěm zbavena trůnu, a zde její život působí o poznání ponuřeji. Vybavení vězeňské cely v pevnosti Temple, účty za pradlenu, poslední dopis před cestou na popraviště. A definitivní tečku za výstavou i za životem Marie Antoinetty představuje portrét Jacquese-Louise Davida, zachycující královnu cestou na smrt.

Výstava bude k vidění do 30.června. Více informací naleznete na http://www.rmn.fr/Marie-Antoinette,610.