News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Česká Republika Vánoční čas na Grabštejně a v Liberci + jablonecké muzeum skla a bižuterie

9. 12. 2023
234006
  • Cena:
    990,- Kč
  • Cena zahrnuje:
    dopravu autobusem, průvodce
  • Cena nezahrnuje:
    vstupné

Z Prahy pojedeme od stanice metra Černý Most v 7.30 h směr Mladá Boleslav, Liberec a dále Chrastava a k Hrádku nad Nisou. Nedaleko Hrádku, na skalnatém kopci nad obcí Chotyně, se vypíná hrad Grabštejn. Poprvé je zmiňován v r. 1286, jako majitel je uveden Ota II., purkrabí z Donína a na Grabštejně. Původně gotický hrad strážil údolí Nisy a jím vedoucí obchodní stezku z Čech do Lužice. V r. 1562 koupil hrad od Donínů císařský dvorní rada a německý místokancléř Českého království Jiří Mehl ze Střelic. Nechal hrad přestavět na honosné renesanční sídlo, jehož podoba je z velké části zachována dodnes. V r. 1704 přešel hrad do majetku rodu Clam- Gallasů. Ti jej vlastnili až do r. 1945, kdy jim byl veškerý majetek zkonfiskován. Od r. 1953 byl objekt využíván armádou, v té době už byl ve špatném stavu. V r. 1970 byl předán Krajskému středisku památkové péče v Ústí nad Labem, areál však byl i nadále vojensky střeženým prostorem.V r. 1990 předala armáda celý areál hradu Státnímu památkovému ústavu v Ústí nad Labem. Započaly velké opravy polozříceného objektu, z velké části byly ukončeny v r. 2010. V rámci již tradiční akce Vánoce na Grabštejně uvítají návštěvníky slavnostně vyzdobené interiéry s adventními a vánočními dekoracemi. Při netradičních prohlídkách s tematicky zabarveným vyprávěním si připomenete i tradice více či méně pozapomenuté.

Pokračujeme do města Jablonec nad Nisou. Sklářská tradice od 17 století, zprvu skromné obchodování se sklem se postupně rozrůstalo. V 18. století se o to zasloužila především slavná sklářská rodina Riedelů, kteří až do 40. let 20. století vyráběli užitkové, technické, chemické, stavební, optické a signální sklo, lustrové ověsky i surovinu a polotovary pro výrobu skleněné bižuterie. Střed Jablonce je dnes městskou památkovou zónou, období konjunktury výroby bižuterie se projevuje převládajícím secesním slohem. Z tohoto období je budova Městského divadla (1906), starokatolický kostel (1902), řada obytných domů i budova Muzea skla a bižuterie. Původní secesní budova muzea byla v l. 2002-2004 kompletně rekonstruována, což umožnilo instalaci nových moderních stálých expozic. V r.2020 byla budova rozšířena o skleněnou přístavbu ve tvaru skleněného krystalu (broušeného bižuterního kamene), který symbolizuje celkové zaměření muzea. Ve stálé expozici Čarovná zahrada je prezentováno české sklo sedmi století. V červnu roku 2022 byla otevřena unikátní stálá expozice Svět zázraků – vánoční ozdoby. Muzeum spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě, čítající více než 15 000 předmětů. Většinu z nich tvoří dar firmy Jablonex, která v r. 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu unikátních foukaných a dekorativních vánočních ozdob. Součástí sbírky je též současná produkce i historické ozdoby z počátku 20. století. Expozice je příběhem cesty vánočních ozdob do zaslíbené země za mořem. Nejdůležitějším odběratelem vánočních ozdob byly totiž Spojené státy americké. Proto jsou ozdoby nainstalovány do tvaru pestrých mořských vln, nechybí ani zaoceánský parník či efektní mrakodrapy. Další stálá expozice s názvem Nekonečný příběh bižuterie prezentuje vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Představte si, že procházíte exportním domem a postupně zjišťujete, co všechno pojem „ Jablonecká bižuterie“ představuje.

V další části odpoledne přejedeme do blízkého Liberce. Město je rozloženo v údolí Lužické Nisy mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Zajímavou památkou jsou Valdštejnské domky ve Větrné uličce. Vánoční trhy v Liberci se staly milou tradicí. Konají se na historickém náměstí , kterému vévodí mohutná novorenesanční radnice. Přivítá vás upravené a adventně nastrojené historické jádro. V atmosféře adventního podvečera si jistě vychutnáte horký nápoj z keramického hrnku, který také patří k vánočním trhům v Liberci. Možná v Liberci koupíte i nějaký ten vánoční dárek či zajdete na skok do Severočeského muzea, kde můžete vidět Metelkův mechanický betlém či novou expozici Liberecké fragmenty.

Následuje rychlá zpáteční cesta do Prahy po dálnici.