News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Slovensko Východní Slovensko, polské Bieszczady a maďarské Tokajské vrchy

5. 8. - 12. 8. 2023
233301
  • Cena:
    11890,- Kč
  • Doprava:
    autobusem
  • Cena zahrnuje:
    Cena zahrnuje: dopravu autobusem, ubytování se snídaní (7x), plné pojištění, průvodce
  • Za příplatek:
    jednolůžkový pokoj (2.990 Kč, 6x večeře (1.390 Kč)

Další ze zájezdů našeho dlouholetého cyklu, i ve známých končinách Vám chceme poskytnout nové zážitky, něco z východoslovenské kulinárie, něco více k církevní problematice východního Slovenska a ortodoxním církvím, něco více k přírodě východních Karpat pod Kremencem, něco více i o cikánské otázce. Dostaneme se i do Polska do pralesů a pod poloniny Bieszczad, navštívíme malebné hrady v maďarských Tokajských vrších, budeme obdivovat památky Prešova, poznáme skryté půvaby Východoslovenské nížiny, projedeme kraj pod Kremencem s jeho dřevěnými kostelíky, porovnáme kvalitu tokajského na Slovensku i v Tokaji nad soutokem Tisy a Bodrogu, zastavíme se na Horní Oravě a zamáváme ostrým štítům Roháčů.

1.den: odjezd metro B Černý Most v 6.30 h. Pojedeme po trase ve směru Hradec Králové, Olomouc, Frýdek-Místek, dále k polské hranici, kterou budeme sledovat od Těšína po Jablunkov. Za Bukovcem přejedeme nejvýchodnější bod ČR. Dostaneme se do polské Jaworzynky a vycházka na trojmezí ČR, Slovensko, Polsko. Pak (podle času) zastávka v rázovité polské vesnici Istebna (lidová dřevěná architektura, řezbářství, pastevecké tradice, kostel Dobrého pastýře, výhledy. Zpět do Jablunkova, překročení slovenské hranice, na trase okresní město Kysuc Čadca a lesnatou krajinou Slovenských Beskyd přes Starou Bystrici (náměstí, Slovenský orloj). Na pomezí s Oravou byla vybudována Kysucká lesní železnice (systém úvratí), uvidíme ji ve skansenu Vychylovka (krátká prohlídka, ve stylové restauraci se podává výborná borovička). Následuje první oravská obec Oravská Lesná. Krajem pod Babí horou do Námestova na ubytování, procházka s pohledy na Slanický ostrov na Oravské přehradní nádrži.

2.den: okolo Oravské přehrady, ve zdejších vesnicích byly rázovité dřevěnice z větší části nahrazené moderní výstavbou. V Tvrdošíně na hřbitově rázovitý dřevěný kostelík z 15.st., rezervace lidové architektury je v Podbielu.. Přes Zuberec okolo muzea oravské dediny u Brestové a do Roháčské doliny k chatě Zverovka (krátká vycházka s pohlesy na štíty Západních Tater). Přejezd horskou krajinou do Kvačan a vycházka dolní částí Kvačianské doliny. K přehradní nádrži Liptovská Mara, nádherné pohledy na hory. Od Liptovského Mikuláše po dálnici ve směru Vysoké Tatry a Prešov. Zastávka u renesančního zámku ve Fričovcích (dnes hotel). Příjezd na ubytování do Michalovců, zde ubytování po zbytek zájezdu (6x).

3.den: do chráněné krajinné oblasti Latorica v Dolním Zemplíně. Podél břehů rekreační oblasti Zemplínslá šírava, zastávka u poutního místa Klokočov (poutní chrám Zesnutí přesvaté Bohorodičky s Plačící ikonou). Nejvýchodnější slovenské město Sobrance s Kytarovým muzeem a moderním řeckokatolickým chrámem. Velké Kapušany a širokorozchodná železnice. Nedaleko je rozdělená obec Slemence a pěší přechod na Ukrajinu. Oblast Mezibodrožie mezi toky Latorice, Tisy a Bodrogu, zde centrum CKO, lužní lesy. Klášter Leles, nejstarší osídlené místo východního Slovenska, středověké fresky, gotický most. Centrem oblasti je Královský Chlmec pod vinicemi pokrytými Chlmeckými pahorky. Ve městě zříceniny hradu Čonkavár a stará synagoga. Možná ještě zahlédneme staré vinné sklípky ve vinařské obci Svätuše. U Stredy nad Bodrogom nejnižší místo bývalého Československa a ve Velkém Kamenci zříceniny hradu. Laboreckou rovinou zpět do Michalovců.

4.den: tentokrát na hornatý sever a zejména do polských Bieszczad. Nejprve zastávka ve, městě Medzilaborce bude vložena kvůli těm, kteří tam s námi ještě nepobyli a bude časově omezená. Žíje zde rusínsko-ukrajinská většina obyvatel, nefalšovaná atmosféra východní Evropy, pěkný pravoslavný chrám, moderní muzeum A. Warhola. Přes Laborecký průsmyk do Polska. V obci Komańcza řada památek dřevěné lemkovské architektury (zejména kostely). Majdan (nádražíčko úzkorozchodné železnice). Pod pohraničním hřebenem do obcí Cisna (letovisko, památník bojů polské armády s banderovci) a Wetlina v pohoří Bieszczady (biosférická rezervace UNESCO) pod hřebeny polonin. Rozsáhlé lesní porosty. Za příznivého počasí dojedeme až na průsmyk Wyzna
(Orlowicki, 872 m) pod Wetlinskou poloninou (1253 m), možnost vycházky po jejích úbočích. Na jih od nás se zdvihá pohraniční Kremenec na slovensko-polsko- ukrajinském pomezí a co by kamenem dohodil jsou Ustrzyky Gorne. Návrat stejnou trasou na Laborecký průsmyk. Krátce klášter Krásný Brod (tradiční řeckokatolické kulturní centrum, poutní místo, ruiny starého kláštera, nový klášter) a do Michalovců.

5.den: po ránu navštívíme zříceniny hradu Číčava ze 14. st., pěší výstup cca 15 minut. Dále se zastavíme v městečku Hanušovce nad Topľou (je zde renesančně-barokní zámek se čtyřmi nárožními věžemi, v muzeu expozice věnovaná vystěhovalectví z východního Slovenska, další pozoruhodností je archeopark). Nacházíme se v krajině sopečných vrchů Spišsko-šarišského mezihoří, otevírají se pohledy na zříceniny hradu Kapušany a Šarišského hradu (zajedeme do jejich blízkosti, samotný výstup však trvá na každý z nich cca 50 minut). Zanedlouho dojedeme do města Prešov (protáhlé náměstí s výstavnými domy, gotický dóm sv. Mikuláše, Rákocziho palác, muzeum, synagoga, řeckokatolická katedrála; v místní části Solivar těžební a solivarnické objekty).

6. den: z Michalovců na jih pod Zemplínské vrchy. Ve Slovenském Novém Městě přejedeme do Maďarska; na okraji Satoraljaujauhely je Széphálom (honosné mauzoleum Ference Kazinczyho). Pod horou Velký Milíč (896 m) navštívíme malebný Füzér (zřícenina hradu a malebná vesnická stavení). Pod svahy hor nás čeká prohlídka mohutných a malebných zřícenin hradu Boldogkővár ze 14. st.. Milovníci vína ocení prohlídka Tokaje (tokajská vinařská oblast nad soutokem Tisy a Bodrogu, zříceniny hradu, synagoga, vinné sklepy). Návrat na ubytování.
Pokud nechcete opustit území Slovenské republiky a chtěli byste navštívit centrum východního Slovenska Košice (vzorně upravené historické jádro, největší kostel na Slovensku: gotický dóm sv. Alžběty s hrobem Františka II. Rákocziho, Urbanova věž, řada paláců a měšťanských domů, Zpívající fontána) máte z Michalovců velmi časté autobusové a vlakové spojení (doba jízdy cca 1.15 h).

7. den: dnes navštívíme nejodlehlejší kouty Slovenska. Přes „panelákové“ město Snina dojedeme do míst, která byla v poválečném Československu nejvzdálenější od Prahy. Navštívíme dnes národní park Poloniny, zařadíme návštěvy zapadlých rusínských vesniček „na konci světa“, obec Ulič (vojenský hřbitov z 1. sv. války), Uličské Krivé (dřevěný řeckokatolický kostelík, ikonostas), čeká nás i nejvýchodnější slovenská obec Nová Sedlica pod horou Kremenec (1.221 m) na slovensko-polsko-ukrajinské hranici, nejvýchodnější bod Slovenska, pod ním unikátní bukový prales Stužica, rezervace UNESCO, možná poslední divočina ve střední Evropě, ráj vlků a medvědů, Ruský Potok (dřevěný kostelík a též nový pravoslavný s typickými cibulovitými báněmi). Při návratu Topola s kostelíkem a válečným hřbitovem, od ní pojedeme ke hrázi vodní nádrže Starina (vyhlídka) a údolím Cirochy k jihozápadu. Den zakončéme v Humenném (zámek s muzeem – zámecké sály, bydlení šlechty, sakrální expozice, dějiny Romů na Slovensku, ve městě skanzen, socha vojáka Švejka).

8.den: návrat nejrychlejší trasou do Prahy