News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
 • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
 • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

ŽHAVÉ
 
ČESKO
 
EVROPA
 
SVĚT
 
NA MÍRU
 
UBYTOVÁNÍ
   

Německo Advent v Horní Falci

4. 12. 2021
2016-07
 • Cena:
  950,- Kč
 • Doprava:
  autobusem
 • Cena zahrnuje:
  dopravu autobusem, průvodce
 • Cena nezahrnuje:
  vstupné a pojištění
 • Za příplatek:
  pojištění: 22 Kč

Tradice adventních zájezdů do Německa s KIWI sahá do první poloviny devadesátých let. Za těch téměř třicet let se počet měst a městeček, která jsme navštívili, přehoupl hodně přes stovku.

Z Prahy směr Plzeň, Rozvadov a dále přes křižovatku Oberpfälzer Kreuz do Amberka.

Nejstarší zmínka o osídlení na řece Vils v podhůří Francké Alby pochází již z 11. století. O století později už se z Ambergu, díky jeho ideální poloze na vodní cestě splavné až do Dunaje, stalo důležité kupecké město. Po léta patřilo rodu Wittelsbachů a 26. srpna 1596 se tu narodil zimní král Friedrich Falcký. V 17. století byl význam Ambergu tak velký, že se stal správním střediskem Horní Falce.

Historické jádro zůstalo na rozdíl od mnoha dalších německých měst ušetřeno bombardování, a tak tu lze obdivovat množství nádherných církevních i světských budov z různých architektonických období. K nejstarším stavbám patří gotická radnice ze 14. a 15. století, postavená na základech své o více než století starší předchůdkyně. Právě před ní se konají městské trhy a každý rok na přelomu listopadu a prosince tu vyrostou stánky vánočního trhu.

V pozdně gotickém stylu byl postaven i farní kostel, zasvěcený sv. Martinovi, s 98 metrů vysokou věží. Jeho na první pohled tmavý interiér ukrývá nádherné barevné vitráže a sošku Madony z počátku 16. století. Další původně gotický kostel, zasvěcený sv. Jiřímu, připadl roku 1629 jezuitskému řádu, který mu dodal rokokovou výzdobu.

Nejslavnějším symbolem města je však most Stadtbrille. Klene se ve vysokých obloucích přes řeku Vils a nejstarší z budov, které nese, pochází z konce 16. století. Spojuje kurfiřtský zámek se zbrojnicí a proslavil se především svým odrazem ve vodě, kdy celý výjev připomíná kulaté brýle.

Kromě malebných barevných hrázděných domů lze ve městě obdivovat např. budovu kancléřství, kurfiřtskou zahradu s růžovým sadem či částečně dochované středověké hradby s příkopy, věžemi a čtyřmi branami. Lidé z blízka i daleka přijíždí do Amberku i kvůli jeho aquaparku, zvanému Kurfiřtské lázně. V jeho areálu najdou vodní kanál, vodopády, přes 80 metrů dlouhý tobogán, jeskyni s vlnobitím či masážní proudy.

Po příjezdu do města projdeme historické jádro s hlavními památkami a nakonec se zastavíme na vánočním trhu, kde uprostřed vánočních vůní ochutnáte zdejší svařené víno a klobásy. VÁNOČNÍ TRH ZRUŠEN.

Budete mít také čas na menší nákup event. návštěvu muzea (Stadtmuseum, vstupné 5 €, zajímavá expozice dějin města, hospodářství, pivovary, bydlení aj.).

Dalším bodem programu je vánoční trh v okresním městě Schwandorf (náměstí, zbytky opevnění, na kopci nad městem poutní kostel). Vše nasvědčuje tomu, že trh se bude konat nikoliv na náměstí, ale v městském parku na ostrově na řece Naaba. V takovém případě bychom spíše doporučovali zastávku na trzích ve Weidenu, kde jsou větší (druhé nejstarší v Bavorsku) a v centru starého města s kulisou nasvícených středověkých domů. VÁNOČNÍ TRH ZRUŠEN.

Oblíbeným cílem návštěvníků v adventní čas je zámek Guteneck, zde VÁNOČNÍ TRH ZRUŠEN. Místo toho navštívíme kostelík Perschen a exteriéry hradu Trausnitz.

Následuje zpáteční cesta do Prahy

Návrat: předpokládaný příjezd do 20 hodin