News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

KATALOG
 
ZPRAVODAJ
 
NOVINKY
 
ZE SVĚTA
   

Symbol Paříže se nad Seinou tyčí již 120 let.

[6. 5. 2009]

Dnes, 6. května, je to právě 120 let od slavnostního otevření Eiffelovy věže v Paříži. Stavby, kterou Francouzi přijímali s nechutí až odporem a která je dnes možná nejznámějším symbolem jejich metropole.

Návrh ocelové věže, která měla být představena ke 100. výročí Velké francouzské revoluce a zároveň u příležitosti konání světové výstavy, se zrodil v hlavě architekta Gustava Eiffela, v té době známého stavitele mostů. Konstrukce ve tvaru písmene A na Martových polích vyvolala okamžitě vlnu odporu, přesto se začalo v roce 1887 se stavbou a při otevření o dva roky později byla věž se svými 312 m nejvyšší stavbou světa. Tento primát si udržela až do roku 1929, kdy ji překonal mrakodrap Chrysler Building v New Yorku.

Postupně začala sloužit praktickým účelům, když na ni byla postupně umístěna meteorologická stanice, centrum řízení leteckého provozu či rozhlasový a televizní vysílač.

Eiffelovu věž si oblíbili malíři a postupně i turisté z celého světa. Dnes ji denně navštíví tisíce nadšených cestovatelů a ať už pěšky či výtahy se šplhají na jednu ze tří vyhlídkových plošin. Nejvýše se běžný návštěvník dostane do 274 m, odkud se mu otevře fascinující výhled na francouzskou metropoli a její daleké okolí.

Chcete-li se i vy na Eiffelovu věž a do Paříže podívat, máte šanci v září při našem zájezdu Romantický podzim v Paříži.