News
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
[06. 04. 2022] Provoz KIWI v roce 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

KATALOG
 
ZPRAVODAJ
 
NOVINKY
 
ZE SVĚTA
   

Koncem října vystaví Národní muzeum v expozici Republika originály Mnichovské dohody.

[25. 9. 2008]

V letošním roce si Česko(slovensko) připomíná mezi jinými osudovými osmičkami také 70.výročí podpisu Mnichovské dohody, na jejímž základě bylo donuceno odstoupit Německu část svých území. Dohoda byla podepsána představiteli čtyř mocností v noci z 29.na 30.září 1938 v Mnichově. Dodnes se vedou spory, v kolika kopiích. Nejméně dvě budou vůbec poprvé v historii k vidění u nás, na výstavě Republika pořádané Národním muzeem v Praze.

Vůbec poprvé byla originální smlouva k vidění vloni v Zwieselu na německé straně Šumavy v rámci výstavy Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství. Už tehdy si ji tedy mohla prohlédnout řada Čechů.

V červenci tohoto roku poskytlo německé ministerstvo zahraničí české straně kopii dohody v německé a anglické verzi, která byla veřejnosti představena v Kolovratském paláci Senátu. Právě zde totiž byla v roce 1938 tehdejší československá vláda gen.Syrového s textem dohody seznámena. Originály ale pro jejich obrovskou historickou hodnotu ministerstvo dlouho zapůjčit odmítalo.

Nyní je potvrzeno, že v říjnu do Prahy doputuje originál z Německa a také z Velké Británie. Jedná se i o zapůjčení smluv z Francie a Itálie. Takto pohromadě nebyly nikdy všechny čtyři verze k vidění, jednalo by se o historickou premiéru.