News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

KATALOG
 
ZPRAVODAJ
 
NOVINKY
 
ZE SVĚTA
   

Po pěti letech budou na Pražském hradě opět k vidění korunovační klenoty.

[14. 4. 2008]

Pražský hrad ohlásil termín výstavy českých korunovačních klenotů, jež byla slíbena po volbě prezidenta republiky. Svatováclavská koruna, žezlo a jablko budou ve Vladislavském sále vystaveny od 19. do 29.dubna.

Ve čtvrtek 17.dubna se na Pražském hradě sejdou držitelé sedmi klíčů od korunní komory Svatováclavské kaple - prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy - aby přísně střežené klenoty vyjmuli z trezoru, odkud budou přeneseny do Vladislavského sálu Starého královského paláce.

Vedle svatováclavské koruny z doby před r.1346 a korunovačního žezla a jablka (obojí 2.třetina 17.století) budou vystaveny i korunovační kříž (70.léta 14.stol.), korunovační meč (13.stol.) a korunovační roucho (polovina 17.stol., jeho součástí jsou další oděvní doplňky: pás, manipul, štola a hermelínový límec) a další součásti českého královského pokladu jako jsou relikviáře a deskové obrazy nebo litografie korunovační hostiny Ferdinanda V. Celkem bude k vidění okolo 40 exponátů.

Výstava bude denně otevřena od 9 do 17 hodin, do sálu bude vpuštěno každý den okolo 5000 návštěvníků. Přístup k Vladislavskému sálu bude pouze z Jižních zahrad branou na Opyš. Kdo bránou neprojde do 11 hodin dopoledne, na výstavu se nedostane. Stejně jako v minulých letech se očekávají velké fronty návštěvníků, proto bude třeba si přivstat a do fronty se zařadit co nejdříve.