News
[19. 03. 2023] » Více...
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

KATALOG
 
ZPRAVODAJ
 
NOVINKY
 
ZE SVĚTA
   

Život a legendy rabiho Löwa ožívají na Pražském hradě.

[5. 8. 2009]

Historická postava pražského rabína Jehudy Livy ben Becalela, známá spíše jako rabi Löw či MaHaRaL, fascinuje historiky i umělce již po čtyři staletí. K čtyřstému výročí jeho smrti byla v Císařské konírně Pražského hradu uspořádána rozsáhlá výstava nazvaná CESTA ŽIVOTA / RABI LÖW.

Pražský (ale také mikulovský a poznaňský) rabín a učenec je široké veřejnosti znám nejspíše jako tvůrce legendárního golema. Ve své době byl ovšem uznávaným učencem, věnujícím se zejména etickým a pedagogickým úvahám. Je nepochybné, že z jeho myšlenek vycházel i Jan Amos Komenský. Löwiho hrob je na pražském židovském hřbitově dodnes jedním z nejnavštěvovanějších.

Výstava je rozdělena do dvou částí - jedna se věnuje době a životu židovského myslitele, ve kterém je řada tajemství a historických nejasností, a druhá se věnuje jeho legendě a odkazu. K vidění je řada originálních archiválií a artefaktů i řada replik, zapůjčených z nejrůznějších institucí, v první řadě ze Židovského muzea v Praze, které je spolu se správou Pražského hradu pořadatelem výstavy. Mezi nejvzácnější vystavená díla patří originál rabínem podepsaného dokumentu z roku 1597, křeslo, na kterém MaHaRaL údajně sedával ve Staronové synagoze či zvonek Rudolfa II. vyrobený ze slitiny sedmi kovů.

Výstava na Pražském hradě potrvá ode dneška (5. srpna) do 8. listopadu.