News
[06. 12. 2022] KAM S KIWI V ROCE 2023 » Více...
[09. 11. 2022] KATALOG 2023 » Více...
[06. 04. 2022] Provoz KIWI v roce 2023 » Více...
Foto

Swiebodzin
zájezd: To nejhezčí z Polska (19.-23.8.2017)
autor: Ladislav Mašek

Right menu

FACEBOOK
SOUTĚŽE
  • Zašlete nám fotku ze své dovolené s Kiwi a získejte každý měsíc slevu až 3.000,- na další zájezd!
  • Zúčastněte se naší vědomostní soutěže a vyhrajte další slevy na zájezdy!
ZPRAVODAJ

Zadejte svou e-mailovou adresu pro zasílání našich nabídek přímo do Vaší schránky!

KATALOG
 
ZPRAVODAJ
 
NOVINKY
 
ZE SVĚTA
   

Novinky z Pražského hradu

[3. 2. 2010]

Zpřístupnění Rožmberského paláce a uzavírka Zlaté uličky, to jsou dvě novinky, které ovlivní turistický provoz na Pražském hradě v roce 2010. Vstupné se měnit nebude.

Zlatá ulička bude uzavřena k 1. květnu 2010 z důvodu rozsáhlé rekonstrukce komunikace a historických domků, které se v ní nacházejí. Kvůli poničené historické kanalizaci do jejich základů zatéká srážková voda a ohrožuje jejich statiku. Zlatá ulička bude uzavřena pravděpodobně rok, skutečná doba však závisí na souběžném archeologickém průzkumu. Po dokončení rekonstrukce se z části Zlaté uličky stane nová stálá expozice, která bude dokumentovat zdejší život v letech 1600 až 1956.

Rožmberský palác v Ústavu šlechtičen bude pro veřejnost otevřen v průběhu dubna. Stane se tak vůbec poprvé v jeho historii. Návštěvníci tak dostanou příležitost vidět unikátní kapli Nejsvětější Trojice a Neposkvrněného početí Panny Marie, která svou monumentálností a freskovou výzdobou najde v Praze jen těžko konkurenci. Stejně tak uvidí skvěle zrestaurovaný renesanční Rožmberský sál.

V Rožmberském paláci však návštěvníci nenaleznou jen holé stěny. Část prostor totiž bude zařízena jako apartmá chovanky Ústavu šlechtičen, který zde založila císařovna Marie Terezie.

Expozice, jejímž cílem je evokovat život neprovdané šlechtičny v 1. polovině 19. století, bude sestavena ze šedesáti předmětů z depozitářů Pražského hradu; stylově půjde o populární biedermeier a druhé rokoko. Kromě nábytku zde návštěvníci uvidí kamna, psací potřeby, lampy, svícny, sklo, porcelán, či hodiny.

Vstupné do Rožmberského paláce bude zahrnuto do současných prohlídkových okruhů.

převzato z www.hrad.cz:

Radim Ochvat, ředitel Tiskového odboru: Správa Pražského hradu zpřístupní Rožmberský palác a na nezbytnou dobu uzavře Zlatou uličku, vyd. 2. 2. 2010